Malowanie hydrodynamiczne
Malowanie hydrodynamiczne jest nowoczesną techniką malowania, która wykorzystuje specjalny agregat. Podobnie jak w przypadku malowania proszkowego jest to skuteczny sposób zabezpieczenia powierzchni przed korozją. Pozwala również na uzyskanie atrakcyjnego efektu końcowego przez urozmaicenie nawierzchni kolorem. Ogromną zaletą malowania hydrodynamicznego jest jego wysoka wydajność, jak również oszczędność materiałów malarskich. Dzięki szybkości nakładania farby w metodzie malowania hydrodynamicznego powłoka farby wysycha bardzo równomiernie. Malowanie hydrodynamiczne doskonale sprawdza się przy lakierowaniu zwłaszcza dużych powierzchni.
Jak przebiega malowanie hydrodynamiczne
Ten typ malowania polega na naniesieniu farby pod bardzo dużym ciśnieniem. Farba wydostaje się przez specjalną, wyposażoną w małe otworki dyszę. Dzięki temu trafia ona na powierzchnię w postaci drobinek kropelkowych. Malowanie metodą natryskową wymaga posiadania agregatu hydrodynamicznego. Aby osiągnąć dobre rezultaty konieczna jest również pewna praktyka. Przed przystąpieniem do pracy, należy pamiętać o zabezpieczeniu powierzchni w okolicach malowanej ściany. Następnie należy prawidłowo przygotować sprzęt. Konieczne jest podłączenie pistoletu malarskiego, który wchodzi w skład agregaty z kompresorem za pomocą przewodu ciśnieniowego wraz z regulatorem ciśnienia. Kolejny krok to napełnienie zbiornika pistoletu odpowiednią ilością farby. Przed rozprowadzeniem emulsji zaleca się wykonać, tak zwany test strumienia, który pokazuje czy ciśnienie powietrza w urządzeniu jest odpowiednie. Zaczynając malowanie, pistolet kierujemy w odległości 15-20 cm od malowanego podłoża. Farbę rozprowadza się swobodnym ruchem, w linii prostej. Ważne, żeby nie przerywać malowania, ponieważ mogą powstać nieestetyczne plamy.
Zalety malowania natryskowego
Malowanie natryskowe ma wiele zalet. Można do nich zaliczyć szybkość procesów, doskonałe wykończenie oraz oszczędność farby i czasu. Doskonale nadaje się do malowania ścian i sufitów mieszkań, a także do odświeżenia elewacji, hal produkcyjnych, itd. W mieszkaniu ma szczególne zastosowanie przy pokrywaniu elementów o skomplikowanej budowie – sztukaterii, balustrad. Aby efekt malowania spełniał nasze oczekiwania, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy.