Jak przywrócić do świetności zabytkowy samochód?
Przeprowadzenie prac renowacyjnych pozwoli zabytkowemu samochodowi odzyskać dawną świetność. Czasami, tego typu rozwiązanie jest długotrwałe i wymaga dużego nakładu środków pieniężnych i cierpliwości, na szczęście efekt końcowy to wynagradza.
Przed przystąpieniem do całego procesu renowacyjnego należy określić stan techniczny auta. Jest to niezbędne ponieważ, aby samochód mógł zostać uznany za zabytkowy, to aż 75% części musi być oryginalne. Oczywiście konieczne jest spełnienie także innych wymogów – auto musi mieć co najmniej 25 lat, a jego model musi być wycofany z produkcji przez minimum 15 lat
Wygląd karoserii jest kluczowy
Pierwsze co widzimy patrząc na samochód to jego karoseria, dlatego tak ważne jest to, aby była w dobrym stanie, zadbana i nie posiadała żadnych zarysowań i śladów rdzy. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zachowanie oryginalnego lakieru, natomiast nie zawsze jest to możliwe. Decydując się na renowację naprawdę starego samochodu, którego blachy są mocno skorodowane, ciężko jest uniknąć rozbiórki karoserii. Zazwyczaj jest to konieczne w celu zerwania lakieru i sprawdzeniu stanu poszczególnych elementów. Podczas tego procesu usuwana jest również rdza, a ubytki uzupełniane.
Przystępując do całościowego oczyszczania karoserii i usuwania starego lakieru należy być bardzo ostrożnym. Zdecydowana większość pracy wykonywana jest ręcznie, tylko duże ogniska rdzy i szpachli mogą być usunięte metodą piaskowania.
Na szczęście nie każdy zabytkowy samochód wymaga zastosowania tak radykalnych środków. W przypadku niektórych samochodów wystarczą drobne prace blacharskie oraz dokładne wypolerowanie lakieru, które najlepiej wykonać ręcznie. Mimo tego, że cały proces wymaga dużego nakładu pracy, to pozwoli na uniknięcie kolejnych zarysowań lub odprysków.
Wnętrze samochodu zabytkowego
Wnętrze samochodu zabytkowego także powinno zostać poddane renowacji. W tym celu należy zregenerować powierzchnie plastikowe i gumowe oraz cały kokpit, a także kompleksowo zająć się tapicerką oraz podsufitką. Tak samo jak w przypadku karoserii, najlepszym możliwym rozwiązaniem jest zachowanie oryginalnych elementów.