Dlaczego warto stosować malowanie proszkowe
Malowanie proszkowe jest sposobem pokrycia powierzchni proszkiem, który jest najczęściej mieszanką pigmentu i żywicy. Elementy, które poddaje się procesowi malowania, pokrywane są metodą natryskową, elektrostatyczną i elektrokinetyczną. Malowanie przeprowadzane jest w specjalnych kabinach. Aby było ono trwałe, powierzchnia malowana musi zostać najpierw oczyszczona, odłuszczona oraz pokryta warstwą przewodzącą prąd elektryczny. To dzięki wykorzystaniu siły elektrostatycznej, polegającej na przyciąganiu cząsteczki uprzednio naelektryzowanej farby do malowanego elementu możliwe jest pokrycie przedmiotu. Następnie pomalowane detale są nagrzewane do temperatury rzędu 140-200 stopni Celsjusza, w rezultacie czego proszek ulega stopnieniu i polimeryzacji.
Zalety malowania proszkowego
Malowanie proszkowe można stosować przy pokrywaniu warstwą farby elementów z aluminium, stali, mosiądzu i żeliwa. Dużą jego zaletą jest fakt, że pozwala na dokładne pomalowanie nawet skomplikowanych powierzchni. Malowane farbą proszkową pozwala na osiągnięcie gładkich powłok bez spękań, zanieczyszczeń, zacieków i pęcherzyków. Warto podkreślić, że pomalowane farbą proszkową detale pozostają odporne na wysoką temperaturę, korozję, uszkodzenia mechaniczne, a także chemikalia. Farba proszkowa nie zmienia pierwotnej barwy, ani nie zaczyna się z czasem łuszczyć czy odpadać. Dużą zaletą farb proszkowych jest ich wszechstronność. Za ich pomocą można bowiem uzyskać powłoki o różnych stopniach połysku, w szerokiej gamie faktur i struktur.
Farby ekologiczne
Niebywałą plusem wykorzystywania farb proszkowych jest również fakt, że są w pełni ekologiczne. Ich skład sprawia, że są bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Warto podkreślić, że część z nich posiada również atesty, które umożliwiają kontakt z wodą potną oraz z żywnością. Wynika to z faktu, że w procesie ich wytwarzania nie wykorzystuje się szkodliwych rozpuszczalników. Mimo to jedna warstw farby proszkowej ma krycie równe trzem warstwom farby rozpuszczalnikowej. Również w procesie utwardzania termicznego powłok nie występuje emisja szkodliwych substancji do atmosfery.